اخبار کسب و کار

ممکن است معده‌ی کسی از پرخوری بترکد؟

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی محصولات دیجیتال، دانش و فناوری و بازی

آیا تا به حال بعد از پرخوری احساس کرده‌اید معده‌ی شما در حال ترکیدن است؟

معده‌ی ما چقدر گنجایش دارد؟ مقایسه‌ی معده و بادکنک مقایسه‌ی جالبی است. هر دو وقتی خالی هستند کوچک‌اند و با پر شدن بزرگ می‌شوند و البته هر دو تا حدی می‌توانند پر شوند.

اما تفاوت آن‌ها چیست؟ اگر در یک بادکنک بدمید فشار و حجم رابطه‌ی مستقیمی خواهند داشت. هرچقدر فشار بیشتر شود حجم هم بیشتر می‌شود. اما حجم معده لزوما با فشار رابطه مستقیم ندارد. چراکه وضعیت معده تنها به چیزی که وارد آن می‌کنید بستگی ندارد. درواقع بیشتر نورون‌ها و هورمون‌ها کنترل آن را به عهده‌ دارند.

بیشتر مردم برای رسیدن به این حد که بگویند «زیادی خورده‌ام» یا «دارم می‌ترکم» می‌توانند معادل ۱ تا ۱.۵ لیتر غذا بخورند. اما معده می‌تواند بیشتر از این هم کش بیاید.

یک معده‌ی خالی و در حال استراحت می‌تواند تنها ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌لیتر را در خود جا دهد. این یعنی حتی اندازه یک قوطی نوشابه کوکاکولا هم جا ندارد.

وقتی شروع به خوردن می‌کنید این حجم بیشتر از دو برابر می‌شود. حتی وقتی به خوردن فکر می‌کنید! با رفلکس ساقه مغز، هنگامی که پیام عصبی «غذا در راه است» می‌رسد، معده ریلکس شده و فضای بیشتری ایجاد می‌کند.

برخلاف بادکنک، این فشار غذا به دیواره‌های معده نیست که باعث بزرگ شدن معده می‌شود. تمام این‌ها پیش‌بینی‌شده است. مغز شما به نورون‌ها پیام می‌دهد و بر معده تاثیر می‌گذارد. درواقع معده پر از چین‌خوردگی است. اما این چین‌خوردگی‌ها محدودیت دارند. یک لایه از سلول‌های عصبی دیواره معده را می‌پوشانند. وقتی تا مرز پر شدن ساندویچ و نوشابه می‌خورید، این سلول‌های عصبی به مغز پیام می‌دهند: «سیر شدی دست از خوردن بردار!»

اما معده چقدر می‌تواند بزرگ شود؟

فراموش نکنید معده یک راه خروج دارد و تنها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد تا آب و غذا از معده شما خارج شوند. بس بهتر است سؤال را تغییر دهیم و بگوییم «معده در ۱۰ تا ۱۵ دقیقه چقدر می‌تواند بزرگ شود؟» قطعا این به عوامل مختلفی بستگی دارد: سن، سلامتی، هورمون‌ها و عادات غذایی… اما مهم‌تر از همه اگر به حرف‌های معده‌تان گوش کنید می‌فهمید چقدر جا دارد.

برای بیشتر مردم رسیدن به این حد که بگویند «زیادی خورده‌ام» یا «دارم می‌ترکم» حجمی از نیم تا یک و نیم لیتر در معده است. اما معده می‌تواند بیشتر از این هم کش بیاید. به خصوص اگر به پرخوری ادامه دهید و به فریادهای معده خود توجهی نکنید. برای مثال در فستیوال هات‌داگ خوران ۲۰۱۷ برنده ۷۲ هات‌داگ خورد. این یعنی دو گالون غذا وارد معده‌اش کرد. ساده بگوییم مغز شما کلام آخر را برای این‌که چقدر می‌توانید بخورید می‌زند.

برگردیم به سؤال اولمان. ممکن است معده شما از خوردن زیاد بترکد؟ تا به حال فقط ۶ مورد خاص از پارگی معده وجود داشته پس باید بگوییم جواب منفی است!

معده یک چیز عجیب و شگفت‌انگیز است که همیشه هوای ما را دارد. فراموش نکنید به‌جز پرخوری خیلی چیزهای دیگر بر سلامت معده مؤثر است که بسیاری از ما تا مشکل معده نداشته باشیم به آن توجه نمی‌کنیم! صادقانه بگویید چقدر مراقب معده خود هستید؟

منبع: Popular Science

The post ممکن است معده‌ی کسی از پرخوری بترکد؟ appeared first on دیجی‌کالا مگ.

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا