اخبار کسب و کار

همه چیز درباره اتحاد سیگما، پاناسونیک و لایکا

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی محصولات دیجیتال، دانش و فناوری و بازی

با فراگیرتر شدن دوربین‌های بدون آینه، سه غول دوربین سازی سیگما، پاناسونیک و لایکا با یکدیگر همکاری خود را آغاز کرده و این همکاری را در نمایشگاه فوتوکینا رسما اعلام کردند. درواقع قرار است که این سه شرکت از سیستم لنز و مانت یک‌سان برای دوربین‌های فول فریم و APS-C استفاده کنند که این یعنی اگر از هر کدام از این شرکت‌ها لنزی خریداری کنید، با دوربین‌های هر سه شرکت سازگاری خواهد داشت.

این کار برای مصرف کننده نهایی یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید که آن یعنی عکاسان دیگر لازم نیست به دوربین یا لنز یک شرکت خاص وابسته باشند و همچنین می‌توانند تعداد لنز‌های خود را از سه برند مذکور افزایش دهند. این اتفاق حتی برای این سه شرکت نیز مناسب خواهد بود چراکه هرکدام بسته به تخصص خود محصولاتی را تولید می‌کنند و آقای Junichiro Kitagawa، مدیر بازاریابی جهانی پاناسونیک، درباره این همکاری گفته «این یک بازی برد-برد-برد خواهد بود».

چنین اقداماتی اولین بار نیست که از طرف پاناسونیک سر می‌زند. در ساخت دوربین‌هایی با سنسور میکرو سه چهارم نیز دو شرکت پاناسونیک و الیمپوس، مانت یکسانی را تولید کردند که حالا این مانت در دوربین‌های هر دو شرکت استفاده می‌شود. این کار شاید یکی از دلایلی بود که به محبوبیت سنسورهای میکرو سه چهارم افزود و هم اکنون افراد زیادی از این سیستم استفاده می‌کنند.

این اتحاد به هرسه شرکت کمک می‌کند در ساخت دوربین‌های بدون آینه فول فریم موفق باشند.

مانت مشترکی که استفاده خواهد شد، پیش‌تر توسط لایکا توسعه و ساخته شده بود که به آن L-Mount هم می‌گویند. دلیل استفاده از این مانت نیز احتمالا این باشد که لایکا تنها شرکتی است بین این سه شرکت که تا کنون دوربین‌های فول فریم بدون آینه عرضه کرده و روز گذشته نیز پاناسونیک دوربین‌های فول‌فریم S1 و S1R را با این مانت را معرفی کرد. سیگما هم اگرچه تا روز گذشته صحبتی از توسعه یک دوربین بدون آینه فول فریم به میان نیاورده بودند اما گفته‌اند که احتمالا به زودی ساخت یک دوربین جدید با این مانت را شروع خواهند کرد.

اگرچه هر سه شرکت تمرکز خود را روی دوربین‌های بدون آینه فول فریم گذاشته‌اند اما از این مانت پیش‌تر هم در دوربین‌های APS-C شرکت لایکا در مدل‌های TL استفاده شده بود و این یعنی پاناسونیک و سیگما هم می‌توانند از L-Mount در ساخت دوربین‌های APS-C استفاده کنند.

همکاری بین این سه شرکت که به صورت دقیق L-Mount Alliance به معنی «اتحاد مانت ال» شناخته می‌شود، از جهات زیادی منطقی به نظر می‌رسد. از طرفی این سه شرکت دیگر به صورت مستقیم با یکدیگر رقابت نخواهند کرد. لایکا دوربین‌هایی رده بالا و طبیعتا با قیمت‌های بالا خواهد ساخت. پاناسونیک نیز تمام تمرکز خود را برای هایبرید شوترها یا کسانی که هم عکاسی حرفه‌ای و هم فیلم‌برداری حرفه‌ای می‌کنند گذاشته و سیگما نیز راه خودش را پیش می‌گیرد و احتمالا بیشتر از ساخت دوربین، لنز‌های جدید عرضه خواهد کرد.

و بعد یک واقعیت ساده وجود دارد و آن این است که بدون این اتحاد، هر سه شرکت راه سختی برای رقابت در بازار داغ دوربین‌های بدون آینه داشتند. سونی که برای خود توانسته اسم و رسمی در این حوزه کسب کند و فراموش نکنیم که دو غول دوربین سازی کانن و نیکون نیز به این کارزار وارد شده‌اند. در واقع شاید اگر هنوز کانن و نیکون دوربین بدون آینه عرضه نمی‌کردند، این اتحاد هم شکل نمی‌گرفت و هر شرکت کار خود را می‌کرد اما با ورود این دو شرکت، رقابت در این زمینه سخت‌تر از همیشه شده است.

سه شرکت لایکا و پاناسونیک و سیگما در چنین شرایطی کار بسیار سختی داشتند اما حالا که با یکدیگر همکاری می‌کنند، ممکن است بتوانند چالش بزرگ‌تری برای کانن و نیکون تعریف کنند. مخصوصا حالا که این دو شرکت به تازگی وارد این حوزه شده‌اند و همین موضوع احتمالا مشکلات مخلتفی را برای آن‌ها به وجود خواهد آورد.

پاناسونیک با معرفی دوربین‌های جدید خود گفت که در حال حاضر سه لنز برای این مانت توسعه داده اما تا یک سال پس از عرضه دوربین S1، ده لنز برای این دوربین از طرف پاناسونیک قابل خرید خواهد بود. شرکت سیگما نیز اعلام کرده ساخت لنز‌های جدید برای این مانت را از سال ۲۰۱۹ آغاز می‌کند و لایکا نیز که خودش این مانت را سال ۲۰۱۴ ساخته، در حال حاضر شش لنز برای آن عرضه کرده و قول داده تا دو سال دیگر، پنج لنز جدید برای مانت L عرضه کند.

منبع: TheVerge

The post همه چیز درباره اتحاد سیگما، پاناسونیک و لایکا appeared first on دیجی‌کالا مگ.

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا