اخبار کسب و کار

چطور بدن انعطاف‌پذیری داشته باشیم؟

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی محصولات دیجیتال، دانش و فناوری و بازی

انعطاف پذیری بخش مهم و ضروری از ورزش روتین را تشکیل می‌دهد. چراکه که کشیده شدن عضله‌ها باعث بهبود یافتن ورزش شما، جلوگیری از آسیب‌های فیزیکی حین ورزش و چابک ماندن می‌شود. این حرکات روزانه به شما کمک می‌کند که انعطاف‌پذیرتر باشید و بدن نرم‌تری داشته باشید. این‌که با بدن خود چطور برخورد می‌کنید خیلی مهم است، چرا که احتمالا رویکرد شما با موارد دیگر زندگی‌ هم همینطور است. اگر می‌خواهید هم از نظر فیزیکی و هم در زندگی فرد انعطاف‌پذیرتری باشید، این ۸ نکته کار را برای شما راحت‌تر می‌کند.

حرکات کشسانی باعث انعطاف پذیری شما نمی‌شود

ورزش کششی بانوان

اکثر افراد فکر می‌کنند که حرکات کششی که در آن عضله به عضله دیگر فشار می‌آورد، باعث انعطاف‌پذیری می‌شود؛ اما این ایده یک تئوری قدیمی است! حرکات کشسانی که در آن فرد ثابت می‌ماند و به شروع به کشیدن عضالتش می‌کند، روش بدی نیستند اما قدیمی‌اند و برای سال‌ها بخشی از تمرینات اکثر ورزش‌ها بوده. آنچه که امروزه محققان و ورزشکاران به آن رسیده‌اند این است که انعطاف‌پذیری از ذهن شما شروع می‌شود. اگر ذهن شما تصور کند که باید در برابر آسیب از بدن دفاع کند، انعطاف پذیر خواهد شد. فشار زیاد و تنش برای این کار انعطاف‌پذیری شما را کمتر می‌کند.

اگر برای حرکات کششی به عضله‌های خود زیاد فشار بیاورید، نتایج با ثباتی نخواهید دید. در عوض آرامش خود را بالا ببرید، اجازه دهید مفاصلتان نرم شود و به آرامی به اطراف تاب بخورید؛ چرا که هیچ نیازی به فشار آوردن نیست.

برای انجام حرکات کششی یک جای خوب را انتخاب کنید

ورزش در محیط کار

اگر فشار زیادی روی عضلات شما وارد شده تا بدنتان این پوزیشن را حفظ کنید، یا فشار زیادی که عضلات همسترینگ شما برای حفظ تعادل تحمل می‌کنند، ممکن است بدن شما را خسته کند و بی‌تعادل شوید. در این حالت ذهن شما لازم دارد تا باور کند همه چیز امن و آسوده است. پس در قسمتی از خانه بنشینید که تلویزیون روبه‌روی شما باشد و بتوانید تلویزیون نگاه کنید، یک موسیقی خوب پخش کنید، یا اگر حرکات کششی را در محیط کار انجام می‌دهید یک جای خوب و دنج برای خود پیدا کنید.

می‌توانید زیرانداز خود را بزرگتر انتخاب کنید و اگر دو زانو نشستن برای شما سخت است، یک حالت نشستن دیگر را پیدا کنید. بنشینید روی زمین، کف پای چپ‌تان را به داخل ران پای راست بچسبانید، مثل وقتی که چهارزانو می‌‌نشینید اما این بار با یک زانو؛ حالا پای راست خود را بکشید و آن را کاملا صاف کنید. حالا دستان‌تان را به پشت ببرید و تکیه دهید و مدتی در این حالت بمانید. می‌توانید این کار را با پای دیگر تکرار کنید.

به جای ماندن در یک حالت کششی سخت سعی کنید به آرامی به طرفین حرکت کنید

ورزش در خانه

بیایید دوباره از زیراندازمان با همان پوزیشن قبلی شروع کنیم. سعی کنید با پشت صاف، آرام آرام به عقب بروید. کمی مکث کنید حالا سعی کنید جای دست‌هایتان را عوض کنید و وزن‌تان را با حفظ تعادل روی آن‌ها بیاندازید. حتی می‌توانید به جای کف دست، ساعد خود را روی زمین قرار دهید و این کار را مجدد تکرار کنید و به آرامی در حرکت بمانید. زانوها را به آرامی خم کنید تا کمی فرصت برای استراحت به پاهایتان بدهید. حالا می‌توانید کمی پای خود را به راست و چپ بچرخانید. مشکلی نیست، اجازه دهید بدنتان به صورت طبیعی کمی تکان بخورد.

نفس عمیق بکشید

شاید در ابتدای تمرینات کششی متوجه ضرورت آن نشوید اما اگر انعطاف‌پذیری بیشتر می‌خواهید باید بر روی تنفس خود بیشتر از عضلات تمرکز کنید. این کار باعث آرامش ذهن و ایجاد شدن شرایط مناسب برای عضله می‌شود تا بتواند تنش‌های خود را آزاد کند. طوری نفس عمیق بکشید که با هر دمی که می‌گیرید احساس کنید از جایی که هستید بلند کند و هر بازدم باری از روی پشت شما بردارد و استراحتی برای آن باشد.

سراغ حالت‌های سخت نروید

فواید یوگا

یک بدن سالم، تعادل را میان ایستایی و پویایی، قدرت و انعطاف‌پذیری حفظ می‌کند. نرمی مفصل یکی از مشکلات متداول میان یوگاکاران و رقصنده‌های حرفه‌ای است (مثل بالرین‌ها و بندبازان). این مشکل به اندازه دردهای مضمن، منجر به کاهش توانایی‌ها و نیاز به جراحی در آینده می‌شود. در عوض برای رسیدن به نقطه خاصی در حرکات کششی، تا جایی که بدن‌تان کشش دارد پیش بروید و با ملاحضه بین استقامت و تحرک، تعادل برقرار کنید تا به مفاصل خود فشار بیش از حدی وارد نکنید.

هدف‌ها را عوض کنید؛ بدن خود را درک کنید

فواید پیلاتس

برگردیم به سراغ زیراندازمان، به جای تلاش کردن برای رساندن دست‌ها به انگشتان پا یا سعی بی وقفه برای رساندن سر به زانوها، هدف را فراموش کنید! مشکل هدف‌های مشخص این است که وسوسه‌ می‌شویم که برای رسیدن به ‌آن‌ها به خودمان فشار بیاوریم؛ ممکن است به نتیجه برسیم اما نتیجه زیاد هم خوب نیست!

راه‌های بیشتری برای انعطاف‌پذیری وجود دارد، مسیرهایی که شما به راحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ پس بیشتر تحقیق کنید و روش‌های جدید پیدا کنید. به آرامی حرکت جدید را انجام دهید و ببینید بدن شما چه عکس‌العملی به حرکات نشان‌ می‌دهد. ممکن است هر بار کمی متفاوت باشد اما هر روز بیشتر و بیشتر خودتان را کشف می‌کنید. این کار علاوه بر پویاتر کردن بدن، پویایی ذهن شما را هم بیشتر می‌کند.

بیشتر حرکت کنید و کمتر در یک حالت بمانید

نرمش برای گرم کردن

به عنوان مثال حرکت ایستادن و خم شدن با پشت صاف به سمت جلو را در نظر بگیرید، به جای این‌که مدام این کار را تکرار کنید تا بتوانید بیشتر خم شوید و سرتان را به زانوها برسانید، بیشتر حرکت کنید! کمی زانوهای خود را خم کنید و بالاتنه خود را به چپ و راست تاب دهید. اگر بیشتر می‌خواهید باید بیشتر حرکت کنید. پاها را از عرض شانه بازتر کنید تا بدن در حالت پایدارتری برسد و دامنه حرکات شما بیشتر شود. احساس درد حین کشیدگی به معنی منعطف‌ شدن نیست بلکه می‌تواند به معنی فشار به مفصل و اسپاسم عضله شود.

حالا از جلو به سمت پای راست خود خم شوید و سر را به زانوی راست نزدیک کنید، همین کار را با پای چپ انجام دهید؛ ممکن است در حین حرکت پای مخالف از زمین بلند شود. تمرکزتان را روی آسان و راحت حرکت کردن بگذارید. این کار را با تمام قسمت‌های بدنتان انجام دهید تا همزمان انعطاف‌پذیری و پویایی شما بالا برود، بدون این‌‌که لازم باشد نگران آن‌ها باشید.

تعادل خوب است؛ درست در همان نقطه که ایستاده‌اید و نه بیشتر و نه کمتر. لازم نیست که هر بار همان حسی که اولین بار هنگام کشیدگی شانه‌تان حس کردید را دوباره احساس کنید.

مایک تیلور (Michael Taylor) استاد یوگا و تای‌چی

The post چطور بدن انعطاف‌پذیری داشته باشیم؟ appeared first on دیجی‌کالا مگ.

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا