اخبار سینما

معرفی نامزدهای تونی ۲۰۲۳ با کلی شگفتی

نامزدهای جوایز تونی برای انتخاب بهترین‌های نمایش آمریکا ساعتی پیش معرفی شدند.

به نقل از ورایتی، «بعضی‌ها داغشو دوست دارن» برداشتی شگفت‌انگیز از فیلم کلاسیک بیلی وایلدر در سال ۱۹۵۹ با بازی تونی کورتیس و جک لمون درباره ۲ نوازنده در حال فرار، با نامزدی در ۱۳ بخش بیشترین نامزدی در تونی ۲۰۲۳ را کسب کرد.

پس از آن «و ژولیت»، «شوک»، و «نیویورک، نیویورک» هر یک با ۹ نامزدی موفق‌ترین نمایش‌های سال بودند. «کیمبرلی آکیمبو» درباره نوجوانی با بیماری که موجب پیری سریع وی می‌شود نیز ۸ نامزدی کسب کرد.

احیای مجدد «خانه عروسک» با بازی جسیکا چسیتن در نقش اصلی و«لئوپولد اشتات» تام اشتوپارد و طنز سیاسی «مو(Mo) نیست» نیز از نمایش‌های موفق سال شدند و هر یک ۶ نامزدی به دست آوردند.

«مو نیست» اثر جردن ای کوپر، یک کمدی مهیج درباره بی‌عدالتی نژادی در آمریکا، قطعاً از پرهیاهوترین نمایشنامه‌های فصل بود که در دسامبر اکران شد و منتقدان را به هیجان آورد اما در گیشه موفق نبود وچند هفته بعد به کارش خاتمه داد اما کسب ۶ نامزدی یکی برای بازیگری و همچنین برای نویسندگی، آن را به یکی از موفق‌ترین نمایشنامه‌های سال بدل کرد.

«سویینی تاد» هم از دیگر بازآفرینی‌های مجدد بود که با کسب ۸ نامزدی در میان نامزدها خوش درخشید.

«زندگی پی» و «پریما فیسی» در میان نامزدها جایی نیافتند. این در حالی بود که «پی» قبلا ۵ نامزدی و «پریا فیسی» ۴ نامزدی کسب کرده بودند و «پی» سال ۲۰۲۱ جایزه اولیویه را برده بود.

در حالی که بسیاری از منتقدان نمایش «و ژولیت» را نپذیرفته بودند، این موزیکال شاد که برمبنای این تصور ساخته شده که اگر ژولیت در پایان تراژدی شکسپیر نمی‌مرد چطور می‌شد، ۹ نامزدی کسب کرد.

در عین حال نام‌های بزرگی چون اسکار آیزاک، لورا لینی و ریچل برازناهان در لیست نامزدها راه نیافتند. آیزاک و برازناهان از «نشانه در پنجره سیدنی بروستاین» و لینی با نمایش «تابستان، ۱۹۷۶» از رقابت جا ماندند. این در حالی است که در صف رقابت برای بازیگر نقش اول، لینی و برازناهان از مدعیان بودند، اما با توجه به صف فشرده برای کسب تنها ۴ جایگاه، آنها جا ماندند و جسیکا چستین برای «خانه عروسک»، جودی کامر برای «پریما فیسی»، جسیکا هچت برای «تابستان ۱۹۷۶» و ادریا مک‌دونالد برای «قاتلان اوهایو استیت» رقابت را از آن خود کردند.

در واقع سلبریتی‌هایی چون ساموئل ال. جکسون برای «درس پیانو»، جسیکا چستین برای «خانه عروسک»، جودی کامر برای «پریما فیسی»، سارا باریل برای «در جنگل» و شان هیز برای «شب بخیر، اسکار» از جمله چهره‌های مشهوری هستند که جلوه ویژه‌ای به این فهرست می‌دهند.

سوالی که پیش روست این است که اعتصاب انجمن نویسندگان چه تاثیری بر مراسم اهدای جوایز تونی خواهد داشت؟ ساعاتی قبل از اعلام نامزدهای امسال، انجمن نویسندگان آمریکا اولین اعتصاب خود را در ۱۵ سال گذشته اعلام کرد. این حرکت بیشترین تاثیر را بر هالیوود می‌گذارد و جوایز تونی نیز بسته به میزان طولانی شدن اعتصاب ممکن است با تعطیلی روبرو شود. زیرا هر سال در مراسم تلویزیونی اهدای جوایز تونی، تهیه‌کنندگان و مجریان برنامه با تیمی از نویسندگان همکاری می‌کنند تا مونولوگ‌های بامزه، گزارش شوخ و طنزهایی بسازند که مراسم را پیش می‌برد. برخی از این نویسندگان، اگر نه همه آنها، از اعضای انجمن نویسندگان هستند و اعتصاب ممکن است بر تولید و پخش مراسم سایه بیندازد.

هفتادو ششمین دوره اهدای جوایز تونی ۱۱ ژوئن در یونایتد پلیس تیاتر برگزار و به صورت مستقیم از سی‌بی‌اس در پارامونت پلاس پخش می‌شود.

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا