اخبار کسب و کار

روانشناسی رنگ زرد؛ انرژی‌دهنده، پیچیده و فرح‌‌بخش

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی محصولات دیجیتال، دانش و فناوری و بازی

رنگ زرد می‌تواند بسیار درخشان و قوی باشد و احتمالا به همین دلیل است که به طرز قوی احساسات را برمی‌انگیزد. زرد می‌‌تواند به سرعت توجه را به خود جلب کند. اما اگر بیش از حد از آن استفاده شود به همان اندازه هم می‌تواند اذیت کننده باشد. زرد هم می‌تواند گرم و روشن به نظر بیاید و هم منجر به خستگی بصری شود. بر اساس روانشناسی رنگ‌ها، برخی از رنگ‌ها قدرت برانگیخته کردن برخی احساسات را دارند و می‌توانند بر روی رفتار و نوع بودن افراد تاثیر بگذارند. با این‌که تاثیر رنگ‌ها روی احساسات افراد می‌تواند به عوامل مختلفی از جمله تجربیات گذشته و فرهنگ بستگی داشته باشد، اما بازهم برخی رنگ‌ها روحیه یا احساسات مشخصی را در افراد برانگیخته می‌کنند. در ادامه برخی از خصوصیاتی که معمولا در روانشناسی رنگ زرد به این رنگ نسبت داده می‌شود را ذکر می‌کنیم.

رنگ زرد انرژی دهنده است

رنگ زرد اغلب به عنوان رنگ پرانرژی شناخته می‌شود و معمولا در شرایط و محصولاتی که قصد داردند حس هیجان یا انرژی زیاد تولید کنند استفاده می‌شود. رنگ زرد تند برای ارائه مختصر و مفید مناسب است، چراکه بسیار مهیج است و می‌تواند احساس انرژی و پویا بودن را به سرعت منتقل کند. قطعا اگر ما در خانه‌ای زندگی کنیم که دیوارهایش رنگ زرد خالص و تند دارند دیوانه خواهیم شد، به همین دلیل باید از زرد کم‌رنگ‌تر و ملایم‌تر استفاده کرد؛ مثل رنگ زرد کره صبحانه! یا می‌توان زرد را در کنار رنگ‌های دیگر استفاده کرد.

رنگ زرد می‌‌تواند خشن باشد

رنگ زرد در حالی که می‌تواند یک رنگ انرژی بخش باشد، روی دیگری هم دارد. برخی مواقع زرد می‌تواند به شدت پرخاشگر و تهاجمی باشد. بسیاری از مواقع وقتی افراد در جایی قرار بگیرند که با رنگ زرد محاصره شده باشد، ممکن است بسیار تحریک‌پذیر یا حتی عصبانی شوند. افراد اعلام کرده‌اند وقتی که در اتاقی که تمام دیوارهایش زرد است قرار می‌گیرند، میزان تحریک‌پذیری آن‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ تفاوتی هم ندارد که با حس و حال خوب وارد اتاق شده باشند یا نه. خیلی از افراد این رنگ را رنگ برون‌گرایی می‌دانند که نمی‌توان وجود آن را انکار کرد و احساسات خود را نسبت به آن واکنش نداد. افرادی که رنگ زرد را برای لباس، یا ماشین خود انتخاب می‌کنند نیز معمولا به برون‌گرایی تمایل بیشتری دارند و ارزش زیادی برای منحصربه‌فرد بودن قائل هستند.

رنگ زرد پیچیده است

دکوراسیون زرد

تاثیر رنگ زرد می‌تواند به شدت پیچیده باشد؛ برخی افراد را یاد روزهای گرم و شاد تابستان بیندازد و برای برخی زنده کننده خاطرات بد باشد. این رنگ برای برخی افراد رنگ خوشحالی و یادآور گل‌ها و طلوع آفتاب است؛ اما همین رنگ می‌تواند در برخی دیگر باعث واکنش عصبی شدید و از دست دادن کنترل عصبی شود. خیلی از افراد با دیدن رنگ زرد تاب و توان خود را از دست می‌دهند، چه نسبت به غذا و چه نسبت به اتفاقات.

رنگ زرد فرح بخش است

برای خیلی از افرد رنگ زرد یک رنگ نشاط آور و فرح بخش است. در کنار این، این رنگ می‌تواند توجه و نگاه همه را به خود جلب کند. با استفاده از این موضوع در تبلیغات از این رنگ استفاده می‌کنند تا با جلب توجه، احساس نشاط و خوشحالی را در افراد بیدار کنند. برای یک برند چه چیزی بهتر از این‌که مردم نامش را با شادی به یاد داشته باشند.

دانش‌آموزانی که در کلاسی با یک دیوار زرد رنگ درس می‌خواندند، احساس نشاط و فرح بیشتری نسبت به یادگیری درس را گزارش کردند. وقتی افراد زرد می‌پوشند یا یک ماشین زرد سوار می‌شوند، می‌تواند نشان‌دهنده شخصیت شوخ‌طبع و بازیگوش آن فرد باشد. این رنگ همچنین نشان‌ می‌دهد که این افراد مایلند که کارها را متفاوت از دیگران انجام دهند و نظر دیگران یا روبرو شدن با هنجارهای گروه، اهمیت زیادی برایشان ندارد.

روانشناسی رنگ زرد

با این‌که رنگ زرد توانایی تحریک و بیدار کردن احساسات مختلفی را دارد، مهم است که به یاد داشته باشیم این عکس‌العمل‌ها در افراد مختلف غالبا منحصربه‌فرد و تجربی هستند تا قطعی. برخی از واکنش‌ها مثل سخت خواندن نوشته‌های زرد رنگ جزو شواهد جهانی هستند و موارد دیگر معمولا فرهنگی یا حتی مربوط به تعداد محدودی از افراد است.

بیشتر بخوانیم: روحیه‌ از دست رفته خود را با این رنگ‌ها به دست بیاورید!

The post روانشناسی رنگ زرد؛ انرژی‌دهنده، پیچیده و فرح‌‌بخش appeared first on دیجی‌کالا مگ.

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا