اخبار کسب و کار

چه ارتباطی میان استرس و اگزمای پوستی وجود دارد؟

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

هیچ‌وقت به این فکر کرده اید که اگزما و استرس بایکدیگر ارتباط دارند؟ علائم اگزما که شامل پوست خیلی خشک، خارش شدید، التهاب و برجستگی‌‌های ریز روی پوست که گاها در اثر خارش پوست پاره می‌شوند، همیشه ثابت نیستند. بلکه این علائم مدام در حال بدتر و بهتر شدن هستند. این تغییرات در حالت آن‌ها به دلیل عوامل محرکی است که التهاب اگزما را بیشتر می‌کند. این عوامل شامل:

 • خشکی بیش از حد پوست
 • آب و هوای سرد و خشک، مخصوصا در طول زمستان
 • تعریق
 • محرک‌هایی مانند فلز، دود سیگار، عطر، اسانس و پارچه‌هایی مانند پشم و پلی‌استر
 • آلرژن‌هایی مثل کپک، گرده، مایت‌‌ها (Mites) و ذرات روی پوست حیوانات خانگی
 • برخی از غذاها که باعث عکس‌العمل حساسیتی می‌شوند، مانند تخم مرغ، سویا، صدف، بادام زمینی، ماهی، گندم و شیر
 • عفونت‌های باکتریایی و قارچی
 • تغییرات هورمونی، خصوصا در طول دوره بارداری یا روزهای قبل از قاعدگی

یکی از تحریک کننده‌های رایج اگزما استرس است. برای بعضی از افراد عوامل خارجی مثل مدرسه و کار می‌تواند باعث استرس شود و در نتیجه آن علائم اگزما بدتر شود. برای برخی دیگر اما تشدید علائم اگزما به دلیل استرس ناشی از داشتن اگزما است. یعنی فرد به دلیل داشتن اگزما دچار استرس می‌شود و اگزما و استرس در این افراد رابطه مستقیم دارد.

اگزما و استرس و دیگر مشکلات ذهنی

استرس روانی ناشی از داشتن اگزما یا وجود علائم اگزما در بدن، می‌تواند منجر به مشکلات قابل توجه دیگری شود. بر اساس تحقیقات ۲۰۱۶ سازمان ملی اگزما، حدود نیمی از افراد دارای اگزمای پوستی از مشکلات بدخوابی و مشکلات روحی دیگر مثل افسردگی و اضطراب رنج می‌برند. در اثر واکنش التهابی اگزما، پوست به عنوان بزرگترین عضو بدن، با احساسات مختلفی با مغز ارتباط برقرار می‌کند؛ مثل درد، گرما، خارش و ناراحتی و پیام‌‌های مختلفی به مغز می‌رساند. این احساسات می‌توانند مشخصا باعث اضطراب، استرس و افسردگی فرد و خستگی و آشفتگی افکارش شوند.

استرس چطور علائم اگزما را شدیدتر می‌کند؟

تاثیر استرس بر اگزما

رابطه میان استرس ذهنی و اگزما چند شاخه می‌شود و ریشه آن به هورمون‌های استرس برمی‌گردد. هنگامی که ما دچار استرس می‌شویم، بدن وارد فاز عکس‌والعمل «جنگ یا جنگ!» شده که به آن «واکنش استرسی» گفته می‌شود. بخشی از این واکنش باعث فعال شدن محور HPA می‌شود؛ شبکه‌ای که شامل هیپوتالاموس، هیپوفیز و غدد فوق کلیوی می‌شود و تولید کننده هورمون‌هاست. این شبکه میزان کورتیزول که هورمون استرس است و در بدن می‌چرخد را افرایش می‌دهد.

کورتیزول (Cortisol) تنظیم کننده سیستم ایمنی بدن و ایجاد کننده عدم تعادل در واکنش‌های ایمنی مختلف بدن است و فعالیت او در نتیجه باعث افزایش سیگنال‌های سلولی مولکول‌های ایجاد کننده التهاب می‌شود.

بخشی از این واکنش آبشاری سیستم ایمنی بدن، باعث افزایش تولید پادتن یا آنتی بادی شده و باعث واکنش آلرژی در بدن می‌شود. همچنین فرد تغیرات روانی مختلف دیگری را هم تجربه می‌کند که باعث تغییراتی در پوست می‌شود. برای مثال، تولید ماست سل (Mast Cell) افزایش پیدا می‌‌کند. این سلول‌های سفید «هیستامین» را آزاد می‌کنند؛ تکیبی که باعث خارش پوست می‌شود. استرس علاوه بر این باعث انبساط رگ‌های خونی ما می‌شود که خود این موضوع هم باعث تولید هیستامین بیشتر آینده می‌شود. عصب‌های حسی مولکولی آزاد می‌کنند که باعث ایجاد اختلال در عملکرد خارجی پوست می‌شود.

این واکنش‌ها و واکنش‌های دیگر در زمان‌های پراسترس رخ می‌دهند و باعث بروز و تحریک علائم اگزما می‌شوند.

تمرینات ذهن آگاهی و مدیتیشن برای استرس

فواید ذهن آگاهی

محققان توصیه می‌کنند که تمرینات ذهن‌ آگاهی خصوصا تمرینات «ذهن آگاهی بر پایه کاهش استرس» (MBSR) می‌تواند به سبک کردن بار روانی استرس کمک کنند و سلامت روحی را بهبود دهند.

در مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ در مجله “JAMA Internal Medicine” منتشر شد، محققان به این نتیجه رسیدند که تمرینات ذهن آگاهی می‌توانند به کاهش استرس، اضطراب، افسردگی و درد کمک کنند. جدیدتر از آن، مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۷ در مجله “Psychiatry Research” منتشر شد نشان داد که تمرینات «ذهن آگاهی بر پایه کاهش استرس»، هورمون‌های استرس و مولکول‌های ملتهب را در افراد دارای اختلالات اضطرابی تعمیم یافته (generalized anxiety disorder- افرادی که حتی تصور کردن یک روز خاص هم می‌تواند باعث ایجاد استرس و نگرانی شدید در آن‌ها شود) کاهش دادند. محققین توصیه کردند که تمرین بیشتر به این افراد کمک می‌کند که راحت‌تر به استرس غلبه کنند و به مرور التهابات بدن را کاهش دهند.

تمرینات ذهن آگاهی شامل نشستن در حالتی که بدن در وضعیت راحتی باشد، تمرکز بر روی تنفس عمیق و باثبات و توجه و حضور یافتن در زمان حال، افکاری که در سر دارید، احساسات و تجربه‌های آن لحظه، می‌شود.

دیگر تکنیک‌های ریلکس کننده:

 • تمرینات سبک و فرح‌بخش یوگا، تای چی یا باله
 • تجسمات مثبت در زمانی که روی افکار خود تمرکز کرده‌اید مثل اعمال کردن تغییرات مطلوب در تصورات و افکار آن لحظه
 • انجام کارهایی که باعث پرت شدن حواس می‌شوند، مثل نوشتن، نقاشی کرن، بازی‌ کامپیوتری و بافتنی بافتن.
 • گوش کردن به موسیقی آرام‌بخش یا صدای طبیعت

بیشتر بخوانید: ذهن آگاهی؛ رهایی از استرس و زندگی در لحظه

اهمیت ورزش برای کاهش استرس

اگزمای پوستی

ورزش‌های بدنی برای کمک به کاهش استرس شناخته شده هستند و همچنین راه خوبی برای کاهش استرس، اضطراب، افسردگی و دیگر احساسات منفی به شمار می‌روند.

سازمان “Health and Human Services” آمریکا، پیشنهاد می‌کند در هفته ۱۵۰ دقیقه تمرینات فیزیکی آرام تا سنگین داشته باشید. برای انجام این فعالیت فیزیکی می‌توانید پیاده‌روی سریع، دویدن، تنیس بازی کردن، شنا کردن یا ورزش‌های دیگر، یا حتی با تمرینات تنفس عمیق و کاهش تنش در عضلات را انتخاب کنید.

اگر عرق کردن باعث تحریک حساسیت و بروز علائم اگزما در شما می‌شود، حتما بعد از تمرینات فیزیکی دوش بگیرید و تمام لباس‌های خود را عوض کنید. در غیر این صورت می‌توانید شنا کردن را به عنوان تمرین ورزش خود انتخاب کنید و در هرفته حداقل ۱۵۰ دقیقه شنا کنید. شنا و آب تاثیر مثبتی بر کاهش استرس و اگزما دارد.

برای کم‌تر شدن علائم اگزما خوب بخوابید

عوارض کم خوابی

خارش بدن و التهابات ناشی از اگزما ممکن است خوابیدن را بسیار سخت کنند و از طرفی هم کمبود خواب می‌تواند باعث بدتر و شدیدتر شدن علائم اگزما شوند؛ خصوصا اگر بی خوابی، شب قبل از یک فعالیت مهم یا در طول روز وقتی خسته هستید به سراغ شما بیاید. تحقیقات نشان داده است که کم خوابی حتی برای یک شب هم التهابات را افزایش می‌دهد.

برای داشتن یک خواب شب با کفیت:

 • یک دوش آب گرم یا حمام آب گرم کوتاه قبل از خواب داشته باشید
 • بعد از حمام از کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا خارش پوست را آرام کنید
 • استفاده از وسایل الکتریکی را تا یکی دو ساعت قبل از خواب محدود کنید
 • مصرف کافئین بعد از وعده ناهار را محدود کنید
 • اتاق خواب خود را تاریک نگه‌دارید
 • داروهای ضد حساسیت مثل آنتی‌هیستامین را با فاصله کمی قبل از خواب بخورید تا خارش بدن را آرام کنند و خواب‌آلودتان کنند

بیشتر بخوانید: چگونه با داشتن استرس زیاد بخوابیم؟

برای کاهش علائم اگزما بیشتر معاشرت کنید

درمان اگزما

روابط اجتماعی مثبت برای سلامت ذهن و جسم مفید هستند. تحقیقاتی منتشر شده در سال ۲۰۱۶ در مجله “PNAS” اعلام کرد که روابط اجتماعی در تمام طول زندگی، به اندازه رژیم غذایی و ورزش مهم هستند. برای مثال گوشه گیری و ضد اجتماع بودن در دوران نوجوانی و بلوغ، خطر التهابات این‌چنینی را در بدن افزایش می‌دهد.

منبع: Everydayhealth

The post چه ارتباطی میان استرس و اگزمای پوستی وجود دارد؟ appeared first on دیجی‌کالا مگ.

دانلود سریال جیران از هکس دانلود دانلود سریال جیران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا