اخبار کسب و کار

۶ دلیل برای اینکه چرا سفر تنها از ما انسان قوی‌تری می‌سازد

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی محصولات دیجیتال، دانش و فناوری و بازی

سفر تنها یکی از برنامه‌های تفریحی است که این روزها بسیاری از افراد را با خود درگیر کرده است. حتما شما هم در بین دوستان خود افرادی را سراغ دارید که این روزها برای رفتن به سفری یک نفره حاضر می‌شوند یا پا در راه این سفر گذاشته‌اند. در حقیقت در طول چند سال اخیر تعداد افرادی که تصمیم گرفته‌اند اولین سفر خود را به تنهایی برنامه‌ریزی و اجرا کنند بسیار بیشتر از قبل شده است. با این وجود هنوز تعداد افرادی که تصمیم به مسافرت تنها می‌گیرند بسیار کمتر از کسانی است که ترجیح می‌دهند برای یک سفر دو نفره یا گروهی برنامه‌ریزی و هزینه کنند.

سفر تنها یک تجربه‌ی متفاوت و منحصر به‌فرد است که این روزها بسیاری از افراد را با خود درگیر کرده. این نوع سفر تجربه‌ای بی‌نظیر است که در آن دستاوردهای گوناگونی را کسب می‌کنید. مهارت‌هایی که ممکن است حتی انتظار تجربه کردن آن‌ها را نداشته باشید.

سفر تنها یک تجربه‌ی متفاوت و منحصر به‌فرد محسوب می‌شود. حس و حال بیدار شدن در یک مکان جدید و تنظیم یک برنامه‌ی اختصاصی و یک‌نفره برای دیدن مکان‌ها و جاذبه‌های ناشناخته، تجربه‌ای بی‌نظیر است که تنها در این شرایط خاص می‌توان آن را تجربه کرد. دل‌خواه بودن جزئیات برنامه و امکان تغییرات بدون پیش‌بینی، از سفر تنها یک ماجراجویی بی‌نظیر می‌سازد. زمان برای افرادی که به تنهایی سفر می‌کنند بسیار منعطف‌تر از مسافرانی است که به سفرهای گروهی پا می‌گذارند. همچنین این مسافران می‌توانند راحت‌تر ریسک کرده و لذت‌هایی غیرقابل پیش‌بینی را تجربه کنند.

حتی اگر سفر تنها مدت زیادی هم طول نکشد، اما یک بار تجربه کردن یک سفر و تعطیلات انفرادی می‌تواند به شما در ایجاد مهارت‌ها و شایستگی‌هایی که می‌توانید به تمام مراحل زندگی خود به آن‌ها تکیه کنید، کمک کند. مهارت‌هایی که ممکن است حتی پیش از این به آن‌ها فکر هم نکرده باشید و انتظار تجربه کردن آن‌ها را نداشته باشید. اما یک سفر تنها در اولین تعطیلات پیش رو می‌تواند کوله‌بار سنگینی از تجربه‌های غیرقابل انتظار و البته مفید را به داشته‌های شما اضافه کند.
این مقاله ۶ دستاورد را که می‌توانید از یک سفر تنها کسب کنید برشمرده است.

۱ – یاد می‌گیرید به خودتان تکیه کنید

سفر تنها به ما یاد می‌دهد که خودمان را جمع و جور کنیم! در یک سفر تنها هیچ‌کس برای شستن، خشک کردن و جا دادن لباس‌هایمان به ما کمک نمی‌کند. تمام کارهایی از این دست را خود ما باید انجام بدهیم. شک نداشته باشید شستن لباس‌های شخصی‌تان، جا دادن آن‌ها در کوله‌پشتی و پوشیدن لباس‌های چروکی که از ساک خود بیرون کشیده‌اید هم لذت خاص خودش را دارد.
در یک سفر تنها شما یاد خواهید گرفت که میزان پول و خرج خود را مدیریت کنید. اگر دارایی مالی شما در یک سفر تنها مدیریت نشود، ممکن است ظرف چند رو آن را تمام کرده و به دردسر بیفتید. بنابراین باید با دقت به میزان خرج و هزینه‌های خود دقت کرده و برای دارایی مالی خود برنامه‌ریزی کنید. مدیریت کردن پول نقد و پول موجود در کارت بانکی خود را باید مرتبا چک کرده تا در صورت نیاز بتوانید از هزینه‌های غیر لازم خود بکاهید.
باید همواره مراقب خود باشید. خطر در هر نقطه از کره‌ی زمین در کمین شماست و شما تنها کسی هستید که باید از خودتان مراقبت کنید. در واقع تنها کسی که در یک سفر تنها به مردن یا زنده ماندن شما اهمیت می‌دهد خود شما هستید. اگر راهی یک مسافرت انفرادی هستید به خوبی بیاموزید که به پیرامون خود عمیقا دقت کرده و کاملا مواظب خود باشید. این فاکتورها به شما می‌آموزند که چگونه در مقابل خطرات قدرتمند شوید.

۲ – با احساسات مختلفی روبرو خواهید شد

در سفر تنها ممکن است اتفاقات مختلفی برای شما پیش بیاید. ممکن است شما زمین بخورید و کسی جز خود شما برای گرفتن دست‌تان حاضر نباشد. ممکن است به طرز غیرقابل باوری ناامید یا خشمگین شوید. هیچ‌کس از افراد خانواده یا دوستان‌تان در اطراف شما نیستند. حتی ممکن از قدم گذاشتن در این سفر پشیمان شوید و خودتان را سرزنش کنید که چرا چنین تصمیمی گرفته‌اید. اما شک نداشته باشید احساسی که بر این حس‌های منفی غلبه خواهد داشت حس خوش‌حالی و هیجان خواهد بود.
در نهایت شما می‌آموزید که نه جهان و اتفاقات پیرامون شما، بلکه این خود شما هستید که این احساسات را می‌سازید، بابت آن‌ها رنج می‌کشید یا از آن‌ها لذت می‌برید. و همان‌طور که جهان پیرامون این احساسات را پدید نمی‌آورد، دخالتی هم در برطرف کردن آن‌ها نخواهد داشت. این خود شما هستید که می‌توانید احساس مطلوب خود را ساخته و از آن لذت ببرید.
سفر تنها به شما کمک خواهد کرد تا لحظات فوق‌العاده‌ای را بدون نگرانی، ترس یا وحشت تجربه کنید. این سفر بهترین تجربه برای مواجه شدن با احساسات گوناگون، پیدا کردن دلیل واقعی آن‌ها و احیانا تقویت یا از بین بردنشان است. تمام کسانی که این نوع سفر را تجربه کرده‌اند خاطرات خوبی از مواجهه با احساسات جدید نقل می‌کنند.

۳ – برخورد با افراد مختلفی را تجربه خواهید کرد

شما در طول یک سفر تنها با افراد مختلفی روبرو میشوید که هر کدام اخلاق و روحیات خاص خود را دارند. این برخوردها به شما کمک می‌کند تا هوش هیجانی و اجتماعی خود را در طول مدت زمان این سفر تقویت کنید. این تجربه و به تبع آن به دست آوردن این نوع از هوش و توانایی مانند ابزار قدرتمندی است که تا آخر عمر به کارتان می‌آید.
به عنوان مثال، شما یاد می‌گیرید که چطور وقتی حساب بانکی‌تان در میان سفر مسدود شده، با کارمند بانک به آرامی صحبت کنید و دنبال راه حلی برای این مشکل باشید. به خاطر داشته باشید آرامش و برخورد خوب همیشه بهترین کلید برای برطرف کردن مشکلات شماست.
اگر برای سفر تنها در یک آخر هفته شهری کوچک را انتخاب کرده‌اید، خیلی زود می‌توانید با اهالی آن‌جا صمیمی شوید. حتی ساختن یک رابطه‌ی دوستی هم کار سختی نیست. رفقای جدید شما رستوران‌های محلی و جاهای دیدنی را نشان‌تان خواهند داد و از گذراندن وقت کنار دوستان جدیدتان لذت خواهید برد. و این یعنی وقتی به تنهایی سفر رفته‌اید حتما لازم نیست تمام مدت سفر را تنها باشید. پیدا کردن دوستان جدید در شهرهای جدید می‌تواند یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های شما در طول سفر تنها باشد.

۴ – بزرگی جهان را درک خواهید کرد

دنیا جای بسیار بزرگی است. البته منظور از این بزرگی تنها اندازه‌ی جغرافیایی زمین نیست؛ بلکه بزرگی دنیا را انسان‌هایی می‌سازند که در سفر خود با آن‌ها برخورد خواهید کرد. افرادی که میل بی‌اندازه‌ای برای یاری رساندن به شما به عنوان یک میهمان غریبه دارند. بدون شک این بزرگی و شکوه جهان را بدون تجربه کردن آن نمی‌توان متوجه شد.
افرادی که سفر تنها را انتخاب کرده و از آن لذت می‌برند جزء انعطاف‌پذیرترین افراد بوده و به خاطر سادگی در رفتار در همه‌جا پذیرفته می‌شوند. این افراد اعتقاد دارند ذره‌ای کوچک در میان دنیای بزرگ پیرامون خود هستند و به این کوچکی افتخار می‌کنند.
هنگامی که شما کوچکی جهان و بزرگواری ساکنان آن را درک کنید متوجه می‌شوید چقدر دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم می‌تواند جای بهتر و زیباتری باشد. شاید برای شما هم عجیب باشد، اما مواجهه با جهان و پیدا کردن این زاویه دید جدید به دنیا از شما فردی فروتن و با اعتماد به‌نفس خواهد ساخت. تجربه نشان داده انسان هرچقدر با دنیای اطراف خود ارتباط محکم‌تری برقرار کند خود را در برابر آن کوچک‌تر دیده و احساسی فوق‌العاده پیدا می‌کند. احساسی که به تنهایی می‌تواند اعتماد به‌نفس مثبت را در یک فرد تا حد زیادی بالا ببرد.

۵ – برنامه‌ی سفر به دل‌خواه شما تنظیم می‌شود

در یک سفر تنها شما می‌توانید کاملا به دل‌خواه خود برنامه‌ریزی کرده و در هر لحظه‌ای که تصمیم گرفتید آن برنامه را عوض کنید. آخرین بلیت به مقصد هر نقطه‌ای متعلق به شماست. شما می‌توانید هر لحظه که دلتان خواست بلیت خود را تهیه کرده و در نقطه‌ای جدید از دنیا خاطره بسازید. شما مجبور نیستید منتظر کسی بمانید، برای رفتن به جایی عجله کنید یا برنامه‌ای بر خلاف میل خود بریزید. خیلی وقت‌ها یک سفر گروهی در آخرین لحظات به خاطر یکی از اعضای گروه عقب افتاده یا بالکل به هم می‌خورد. اما تنها مسئول یک سفر تنها خود شما هستید. مقصد می‌تواند در هر لحظه‌ای به خواست شما تغییر کند. سرنوشت یک سفر تنها در ذهن و قلب شما مشخص می‌شود.

۶ – نوعی جدید از اعتماد به نفس را تجربه می‌کنید

با تجربه‌ی سفر تنها می‌فهمید چقدر نسبت به زمانی که برای اولین بار کوله‌پشتی خود را برداشته و در راه سفر پا گذاشته‌اید قدرتمندتر شده‌اید. شما خواهید فهمید که چقدر فرد پویایی هستید و چطور می‌توانید در برابر مشکلات، بدون هیچ ترس خاصی به حل مسئله بپردازید. مدیریت موقعیت‌های خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی تبدیل به یکی از تخصص‌های شما شده و هر سفر جدید برایتان ساده‌تر از سفر قبل خواهد بود.
در سفر تنها شما مرتبا خود را در بوته‌ی آزمون قرار می‌دهید. هیچ‌کس بهتر از خود شما توانایی‌ها و ضعف‌هایتان را نمی‌شناسد. شما به خوبی چیزهایی که در زندگی نگران‌تان می کند را می‌شناسید. معجزه‌ی این سفر پیدا کردن توان مدیریت تمام این نگرانی‌ها است. نگرانی‌هایی که دیگر جایی در ذهن شما نخواهند داشت.

در آخر باید گفت سفر تنها الزاما تنها راه برای رسیدن به یک زندگی بهتر نیست و هر فردی می‌تواند این مهارت‌ها و تجربه‌ها را در هرجای دیگری کسب کند. اما سفر تنها به گونه‌ای رشد ذهنی و احساسی هر فرد را سریع‌تر می‌کند که هیچ فعالیت یا برنامه‌ی دیگری نمی‌تواند با آن برابری کند. سفر تنها پذیرش شما را نسبت به اتفاقات جهان پیرامون‌تان بیشتر کرده و از شما انسانی دوست‌داشتنی‌تر و پایدار خواهد ساخت. بنابراین دفعه‌ی بعد که قصد مسافرت داشتید به سفر تنها هم فکر کنید. بدون شک تجربه‌های جدید و کشف توانایی‌هایی که پیش از این در خود سراغ نداشته‌اید شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

منبع: DumbLittleMan

The post ۶ دلیل برای اینکه چرا سفر تنها از ما انسان قوی‌تری می‌سازد appeared first on دیجی‌کالا مگ.

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا