اخبار کسب و کار

آینده هالیوود متعلق به ابرقهرمان‌های زن است

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی محصولات دیجیتال، دانش و فناوری و بازی

گل گدوت (Gal Gadot) ستاره فیلم ابرقهرمانی «زن شگفت‌انگیز» (Wonder Woman) و بری لارسون (Brie Larson) که نقش اصلی فیلم رو به اکران «کاپیتان مارول» (Captain Marvel) را بازی خواهد کرد به نوعی از آینده بلاک باسترهای هالیوودی خبر می‌دهند. به نظر می‌رسد راه برای حضور بیشتر زنان در نقش‌های کلیدی فیلم‌های ابرقهرمانی هموار شده و آینده هالیوود متعلق به ابرقهرمان‌های زن است.

کارشناسان و تحلیل‌گران باکس‌آفیس معتقدند حضور ابرقهرمان‌های زن در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت؛ در واقع موفقیت خیره‌کننده فیلم‌هایی چون پلنگ سیاه و آسیایی‌های خرپول نشان دادند بازنمایی گروه‌های مختلف نژادی و جنسیتی در سینما برای مخاطب اهمیت بخصوصی دارد. این گروه‎‌ها از جمله زنان علاقه‌مندند خود را برپرده سینما و آن هم با چهره‌ای مقتدر ببینند.

شاید جالب باشد به این نکته اشاره کنیم که هم در فیلم زن شگفت‌انگیز و هم در کاپیتان مارول که در سال ۲۰۱۹ روی پرده می‌رود پای یک کارگردان زن هم در میان است. در واقع حضور زنان نه صرفا به عنوان ستاره فیلم بلکه به عنوان کارگردان یکی از زیرساخت‌های مهم حضور ستاره‌های زن به عنوان بازیگر بوده است.

فیلم سینمایی زن شگفت‌انگیز اولین فیلم ابرقهرمانی معاصر بود که یک زن نقش اصلی آن را برعهده داشت و در عین حال فروش بسیار خوبی را هم در سراسر جهان تجربه کرد و باعث ثبت یک تجربه موفق در جهان سینمایی دی‌سی شد. همچنین پلنگ سیاه از جهان سینمایی مارول در کنار استفاده کردن از یک ابرقهرمان سیاه‌پوست تعداد قابل‌توجهی کاراکتر زن شاخص داشت و از نظر تجاری نیز موفقیتی خیره‌کننده به دست آورد. با توجه به موفقیت این آثار به نظر می‌رسد استودیوهای هالیوود به سمت و سویی مشابه حرکت خواهند کرد؛ مسیری که احتمالا توجه بیشتری را معطوف به گروه‌هایی خواهد کرد که در سینما کمتر در شکل و شمایل افراد قدرتمند بازنمایی شده‌اند. بخش بزرگی از این موج تازه بر محوریت زنان شکل گرفته و ادامه خواهد داشت.

شان رابینز، تحلیلگر ارشد سایت BoxOffice.com می‌گوید صنعت سینما به تدریج اما به شکلی قطعی در حال حرکت به سمت و سوی برابری جنسیتی است به شکلی که شاهد حضور زنان به عنوان صاحبان استودیوها، کارگردان‌ها و ستاره‌های اصلی فیلم‌ها هستیم.

این تحلیلگر این نکته را هم می‌افزاید که با قوت‌گرفتن حضور زنان به عنوان نقش‌های اصلی قطعا شاهد انتقاداتی نیز خواهیم بود. نگاه به این فیلم‌ها موشکافانه‌تر خواهد بود و اگر فیلم شکست بخورد احتمالا مقصر اصلی قهرمانان زن در نظر گرفته می‌شوند. در حال حاضر مردان فرصت بیشتری برای اشتباه کردن دارند در حالی که زنان شرایط پیچیده و دشوارتری را در سینما تجربه می‌کنند و چندان امکان خطا ندارند.

شاید جالب باشد به این نکته اشاره کنیم که هم در فیلم زن شگفت‌انگیز و هم در کاپیتان مارول که در سال ۲۰۱۹ روی پرده می‌رود پای یک کارگردان زن هم در میان است. در واقع حضور زنان نه صرفا به عنوان ستاره فیلم بلکه به عنوان کارگردان یکی از زیرساخت‌های مهم حضور ستاره‌های زن به عنوان بازیگر بوده است.

بررسی آثاری که احتمالا در سال‌های آینده در جهان فیلم‌های ابرقهرمانی شاهد آن‌ها خواهیم بود نشان می‌دهد، حضور کارگردان‌های زن هر روز بیش از گذشته می‌شود و احتمال حضور زنان به عنوان ستاره‌های این آثار هم قوت گرفته است. فرایندی که باید دید در سال‌های آینده چطور پیش می‌رود و زنان در این عرصه با چه موانع احتمالی روبرو خواهند شد.

The post آینده هالیوود متعلق به ابرقهرمان‌های زن است appeared first on دیجی‌کالا مگ.

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا