اخبار کسب و کار

کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی منتشر شد

رسانه نوا – کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی به نگارش بهار برخوردار، توسط انتشارات هنر و فرهنگ، منتشر و راهی بازار موسیقی شد.

به گزارش رسانه نوا، کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی، ردیف موسیقی دستگاهی ایران به روایت استاد مرتضی محجوبی (۱۲۷۹-۱۳۴۳) را شامل می شود که توسط بهار برخوردار و برای ساز پیانو به نگارش درآمده است، نگارنده کتاب در گفتگویی با خبرنگار ما، در خصوص اثر مکتوبش گفت: «مبنای نگارش این ردیف موسیقی ارزشمند ایرانی، دستنوشته های باقیمانده از زنده یاد مرتضی محجوبی می باشد. این موسیقیدان فقید، شیوه نت نگاری مختص خود را داشته که با روش نت نگاری بین المللی و متداول کاملاً متفاوت بوده است. این سیستم نگارش ابداع شخص ایشان بوده و علائم تعریف شده خاص خود را داراست. ردیف پیانوی استاد محجوبی، علیرغم ارزشمندی آن، به دلیل نامأنوس بودن روش نت نگاری آن، مهجور واقع شده و تاکنون علاقه مندان به موسیقی ایرانی از آن بی بهره بوده اند. از این رو، در ابتدا به تحقیق و پژوهش در مورد نحوه نت نویسی استاد پرداختم و سپس دست نوشته های ردیف پیانوی استاد محجوبی را به خط نت موسیقی بین المللی که برای همه هنردوستان قابل درک است برگردانده و نهایتا نت نویسی کامپیوتری آن را انجام دادم که حاصل آن کتاب ۳۶۶ صفحه ای حاضر، مشتمل بر ۷ دستگاه و ۵ آواز است. این کتاب اولین و تنها کتاب از ردیف پیانوی استاد مرتضی محجوبی به خط نت موسیقی بین المللی است و از هفته های آغازینِ پس از انتشار، با استقبال خوبی از طرف علاقه مندان و اساتید موسیقی ایرانی روبرو شده و در روز چهارشنبه ۳۱ مرداد هم، طی مصاحبه زنده ای که با برنامه رادیو کتاب از رادیو فرهنگ داشتم، به معرفی بیشتر آن پرداختم.»

وی خاطر نشان کرد: «یکی از ویژگی های مهم این کتاب علاوه بر نوشته شدن به صورت حامل مضاعف برای ساز پیانو؛ قابلیت اجرای نت های دست راست آن (نت های کلید سل) بوسیله کلیه سازهای سنتی است. دیگر ویژگی این کتاب دو زبانه بودن آن است؛ بدین معنی که پیشگفتار و فهرست کتاب علاوه بر زبان فارسی به زبان انگلیسی هم آورده شده تا توضیحات مربوط به تکنیک های لازم برای پیانو نوازی ایرانی و نحوه کوک شدن ساز پیانو و همچنین نت نگاری استاد محجوبی برای غیر فارسی زبانان علاقه مند به موسیقی کلاسیک ایرانی قابل استفاده باشد. علاوه بر آن در این کتاب، در زیر عنوان فارسی هر گوشه، آوانگاری لاتین آن نیز آورده شده است.»

بهار برخوردار مؤلف کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی و مجموعه سه جلدی بچه های دیروز بچه های امروز، در خانواده ای اهل هنر و تحصیل کرده موسیقی متولد شده و در نوازندگی پیانو، تار و سه تار تبحر دارد. دغدغه این هنرمند و نویسنده برای موسیقی سنتی ایرانی و همینطور علاقه مندی به موسیقی کلاسیک، دلیل برگزیدن این دو ساز بوده است. از این رو، تحصیلات خود را در زمینه موسیقی در دانشگاه بصورت آکادمیک ادامه داد. او دانش آموخته موسیقی در رشته نوازندگی در مقطع کارشناسی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و رشته آهنگسازی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر است.

شایان ذکر است که تألیف کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی، در مجموع ۵ سال زمان برده و یکی از بزرگترین خلأهای موجود در پیانو نوازی ایرانی و آموزش تکنیک های آن را برطرف ساخته است.

نوشته کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی منتشر شد اولین بار در رسانه نوا. پدیدار شد.

دانلود سریال آمرلی سریال آمرلی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا