معرفی و بررسی

با چند حرکت ساده خشم را کنترل کنید

عصبانی شدن اتفاقی است که برای همه پیش می‌آید؛ اما برای برخی بیشتر و شدیدتر. تا جایی که اطرافیانشان را آزار می‌دهد. در این حالت چه راهی برای این افراد وجود دارد؟

بحثی بین ما و همکارمان پیش آمده و ناگهان از کوره در می‌رویم و فریاد می‌زنیم. به همسرمان حرف‌هایی می‌زنیم که بعداً قادر به دفاع کردن از آن نیستیم. همه اینها یعنی ما قادر نیستیم وقتی که خشمگین می‌شویم خودمان را کنترل کنیم و همین ماجرا ریشه بسیاری از مشکلات ماست. راه‌هایی برای کنترل این حالت وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

۱. قبل از صحبت کردن فکر کنید

خیلی اوقات به راحتی حرف‌هایی می‌زنیم و خیلی زود هم از گفتنشان پشیمان می‌شویم. نمی‌دانیم چه چیزی باعث شده است که آن حرف‌ها را بزنیم. به قول خودمان ناگهان «آمپر» چسبانده‌ایم. اگر قبل از واکنش به خودمان قول بدهیم که کمی فکر کنیم، تأمل کنیم و به خودمان فرصت بدهیم مسائل را پیچیده‌تر از آنچه هستند نمی‌کنیم.

۲. در آرامش، ناراحتی خودتان را ابراز کنید

هر وقت که آرامش شما به اندازه‌ای است که می‌توانید بدون اینکه به کسی آسیبی برسانید، احساساتتان را بیان کنید و ناراحتی خود را مطرح کنید، بهتر است وارد گفتگو با دیگران شوید تا به آن‌ها بگویید که چه چیزهایی شما را آزار می‌دهد.

۳. کمی ورزش کنید

فعالیت بدنی می‌تواند به کاهش استرس شما کمک کند. اگر احساس می‌کنید که عصبانیت ما در حال افزایش است، با پیاده‌روی سریع و یا دویدن به خودتان کمک کنید.

۴. راه‌حل‌های ممکن را مشخص کنید

تمرکز اغلب ما همواره روی این مسأله است که از چه چیزی عصبانی‌ شده ایم. به جای آن مدتی روی حل مسئله تمرکز کنید. آیا از اتاق کثیف فرزندتان ناراحت و عصبانی هستید؟ آیا هر شب برای خوردن شام باید مدت‌ها منتظر همسر خود باشید؟ به خودتان یادآوری کنید که عصبانیت فقط اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. به دنبال راه حل باشید.

۵. به اظهاراتی که با «من» شروع می‌شوند بیشتر  فکر کنید

برای توصیف مشکلتان از عباراتی که با «من» شروع می‌شوند استفاده کنید. قابل احترام‌ترین رفتاری است که می‌توانید از خودتان نشان دهید. به جای اینکه بگویید «توهیچوقت کارهای خانه را انجام نمی‌دهی»، از عبارت «من ناراحت هستم که تو بدون جمع‌کردن و جابه‌جایی ظرف‌ها از سفره خارج شدی».

۶. برای رها کردن تنش، از شوخ‌طبعی استفاده کنید

در مواجهه با آنچه شما را عصبانی می‌کند، از شوخ‌طبعی استفاده کنید. اگرچه در این حالت هم باید مراقب باشید که از طعنه‌گویی اجتناب کنید که این کار می‌تواند احساسات دیگران را آزرده و اوضاع را وخیم‌تر کند. شوخی در هنگام عصبانیت، فضای پرتنش را تا حد زیادی می‌شکند.

۷. تمرین مهارت‌های آرامش

وقت در حال شعله‌ور شدن هستیم، مهارت‌های آرامش را برای  خودمان شروع کنیم. تمرین با نفس عمیق، گوش دادن به موسیقی، نوشتن و انجام یوگا کارهای مثبتی برای جلوگیری از خشم شدید است.

۸. مدت کوتاهی از بحث فاصله بگیرید

به یه مکان آرام بروید، چشم‌های خود را ببندید و در آرامش به چیزهایی که تصورش برایتان خوشایند است فکر کنید. توصیف دقیقی از آنچه دوست دارید را مرور کنید. قله کوه مورد نظرتان چه شکلی است؟ پرندگان چگونه به نظر می‌رسند؟ این عمل می‌تواند به آرامش یافتن در میان خشم شما کمک کند.

۹. از دوستانتان کمک بگیرید

گاهی اوقات ما نیاز داریم با دوستانمان صحبت کنیم و از آن‌ها کمک بگیریم. هیچ اشکالی ندارد که ما احساسات خودمان را مطرح کنیم و از حال خودمان با کسی حرف بزنیم. عصبانیت هیچ چیزی را درست نمی‌کند. این را بدانیم که باید زودتر به خودمان کمک کنیم. مشورت کنیم و ایرادهای خودمان را باور کنیم.

۱۰. از متخصص کمک بگیرید

یادگیری کنترل خشم برای برخی از افراد کار ساده‌ای نیست، گرچه این ماجرا برای همه پرچالش است. در مورد افرادی که خودشان نتوانسته‌اند خشمشان را کنترل کنند، کمک گرفتن از متخصص کار بدیهی و لازمی است.

دانلود سریال جیران از هکس دانلود دانلود سریال جیران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا