اخبار کسب و کار

حواشی بسته شدن سرور سایت‌های دانلودی، واکنش نماوا و ادعای شبکه نتفلیکس به دزدیده شدن آثارش

طی روزهای گذشته اخبار زیادی مبنی بر بسته شدن سرورهای وبسایت‌های دانلود فیلم و سریال منتشر شد. طی این اتفاق سایت‌های همچون دیبا موویز، 30nama، فیلم 2 مووی، فردا دی-ال و … متحمل ضرر شدند و سرورهای آن‌ها به کل از دسترس خارج شد.

طی سال‌های گذشته سایت‌های دانلودی با چالش‌های زیادی از جمله فیلترینگ و بسته شدن مواجه بوده‌اند. از بزرگترین حواشی پیرامون این موضوع می‌توان به بسته شدن وبسایت تاینی موویز اشاره کرد که جنجال‌های زیادی را در مجازی به راه انداخت. اما موج اصلی این جنجال‌ها و حواشی از روزهای گذشته آغاز شده. طبق بیانیه‌ای که دادستان کشور صادر کرده، تمامی سرویس‌های ارائه دهنده اینترنت و سرور به وبسایت‌های دانلودی موظف هستند که خدماتشان را نسبت به سایت‌هایی که صرفا در زمینه دانلود فیلم هستند را قطع نمایند.

این اتفاق واکنش مدیران وبسایت‌های مذکور را به همراه داشت.

از جمله این واکنشات می‌تواند به اظهاراتی که ادمین سایت دیبا مووی داشت اشاره کرد. او اذعان کرده که این اتفاقات در پی شکایات سایت‌های VOD (نماوا) صورت گرفته و آن را در ادامه درخواست این سایت‌ها برای حذف نسخه‌های دوبله دانست. پستی که در کانال تلگرامی این وبسایت منتشر شده بود و چند ساعت بعد پاک شد.

با وجود حذف شدن این پست از کانال دیبامووی، سایت نماوا نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. نماوا طبق بیانیه‌ای اعلام کرد که آن‌ها نقشی در این موضوع نداشته‌اند و این موضوع بر اساس تصمیمی که دادستان کل کشور گرفته‌اند عملی شده. نماوا حتی نامه‌ای که در وصف صدور این حکم صادره موجود است را نیز منتشر کرده. در عکس پایین می‌توانید متن این نامه را مطالعه نمایید.

در ادامه نیز می‌توانید بیانیه وبسایت نماوا را بدون کمترین تغییری مشاهده نمایید.

خاموش شدن سرورهای تعدادی از سایت‌ها در روز گذشته، طبق دستور کتبی مقامات قضایی کشور روی داده است. چه آن که حسب تکلیف قضایی تصریح شده برای شرکت‌های ارایه دهنده خدمات میزبانی در سراسر کشور، ارایه سرویس به دامنه‌هایی که فیلتر هستند، غیرقانونی است و جرم محسوب می‌شود.
در ادعای مطرح شده توسط مدیر سایت دبیا مووی گفته شده است که این مشکل برای سایت‌های فیلم اتفاق افتاده است، درحالی‌که این دستور برای توقف ارایه خدمات به کلیه دامنه‌های فیلتر شده است و هیچ ارتباطی به محتوای دامنه ندارد و شنیده ها حاکی از آن است که روز گذشته سایت‌های مختلف فیلم، دانلود، موسیقی و … با خاموشی سرورهایشان روبه‌رو بوده‌اند. بنابراین این ادعا درباره اینکه شکایتی برای توقف فعالیت سایت‌های فیلم صورت گرفته است، صحت ندارد.
هرچند نماوا از محل میزبانی سایت دیبا مووی اطلاعی ندارد، اما قطعا خاموشی سرورهای ایشان توسط شرکتی صورت گرفته است که میزبانی این خدمات را برعهده داشته است و بی تردید نماوا نقشی در این‌باره نداشته است.
متاسفانه این اولین‌بار نیست که جوسازی و مطرح ساختن ادعای غیرحقیقی توسط دیبا مووی اتفاق می‌افتد. با وجود ادعای مطرح شده و جو سازی صورت گرفته توسط این سایت، حقیقت ماجرا این بوده است که این سایت، مدت‌های طولانی کلیه دوبله‌های انجام شده توسط نماوا را به نام خود منتشر می‌ساخت و جالب آن‌جاست که با وجود چندین و چندین بار تذکر و درخواست، این روند همچنان ادامه داشت، تا اینکه نماوا برای دفاع از حقوق خود، موضوع شکایت را مطرح ساخت و دیبا مووی در پاسخ به این شکایت، به‌جای حل مشکل شروع به فحاشی، جوسازی، اتهام و … در فضای مجازی علیه نماوا کرد که خود یک جرم محسوب می‌شود. با این همه، نماوا دوباره پی‌گیری را ازطریق مذاکره با این دوستان پیش برد و طی مذاکره‌ی انجام شده در آن زمان، قرار شد کلیه دوبله‌های نماوا از سایت دیبامووی حذف گردد و نماوا نیز شکایت خود را باز پس گیرد.
پس از توافق یاد شده، آنچه از سوی نماوا روی داده است، چیزی به جز چشم‌پوشی از جرایم واقع شده و عمل به توافق نبوده است و قطعا” نماوا هیچ‌گونه نقشی در فرایند دستور قضایی صادر شده از سوی دادستان برای عدم ارایه خدمات به دامنه های فیلتر شده (فارغ از نوع فعالیت دامنه) نداشته و ندارد و ضمن رد قاطع این ادعا، قطعا این حق را برای خود محفوظ می دارد که پی‌گیری‌های قانونی مورد نیاز علیه جوسازی، حمله سایبری و اتهام‌های کذب و دروغین مطرح شده از سوی مدیر این سایت را به‌صورت جدی انجام دهد.

پس از انتشار این اخبار موجی از انتقادات پیرامون این موضوع شکل گرفت و عده‌ی زیادی از این موضوع ناراضی شدند.

این اخبار به حدی بالا گرفت که اکانت اینستاگرامی نتفلیکس (Netflix) پیرامون این موضوع واکنش نشان داد و اذغان کرد “گمان می‌کنم نماوا دارد از من دزدی می‌کند”. همانطور که می‌دانید ایران جزء کشورهای رعایت کننده کپی رایت نیست و براساس قوانین داخل کشور این ادعای نتفلیکس نمی‌تواند تهدیدی برای نماوا محسوب شود.

نتفلیکس درباره ی دزدی نماوا از آثارش

عده‌ای دیگر درپی شکایات نسبت به این موضوع، آقای آذری جهرمی (وزیر ارتباطات) را باعث و بانی این اتفاق دانسته بودند و در توییتر و اینستاگرام، ایشان را محکوم کرده بودند.

واکنش آقای جهرمی نسبت به این موضوع بسیار جالب بود. در عکس پایین می‌توانید پاسخ ایشان به توییت یکی از معترضین را مشاهده نمایید.

توییت آذری جهرمی درباره‌ی فیلتر سایت های دانلودی

نوشته حواشی بسته شدن سرور سایت‌های دانلودی، واکنش نماوا و ادعای شبکه نتفلیکس به دزدیده شدن آثارش اولین بار در شهر زمان. پدیدار شد.

دانلود سریال جیران از هکس دانلود دانلود سریال جیران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا