اخبار کسب و کار

کارگردانان فجر سی و هفتم از کدام نسل‌ هستند؟

از میان ۲۲ فیلم حاضر در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر فقط هفت فیلم را کارگردانان نسل اول و دوم بعد از انقلاب ساخته‌اند و دیگر اسمی از کارگردانانی که پیش از انقلاب هم در سینمای ایران مطرح بودند، در جشنواره به چشم نمی‌خورد.
کارگردانان جوان سینمای ایران چندی‌ست که نبض سینما را در دست گرفته‌اند و نشانی از این وضعیت همین جشنواره فجر امسال و ۲۲ فیلم راه‌یافته به بخش سودای سیمرغ است. از میان این ۲۲ فیلم فقط چهار فیلم را کارگردانان نسل اول بعد از انقلاب ساخته‌اند و سه فیلم هم آثار کارگردانانی است که نسل دوم بعد از انقلاب محسوب می‌شوند.

همچنین بخوانید:
معرفی هیئت انتخاب سی و هفتمین جشنوار فجر: از مدیران سیما تا ناکامان دوره قبل

البته فیلم جدید سیروس الوند با نام «آنجا همان ساعت» در بخش ذخیره سودای سیمرغ پذیرفته شده است که حالا باید دید این فیلم می‌تواند به جشنواره وارد شود یا نه. نکته اینجاست که از میان ۲۲ کارگردان حاضر در بخش سودای سیمرغ و ۳ کارگردان ذخیره سودای سیمرغ فقط سیروس الوند است که پیش از انقلاب هم سابقه فیلم‌سازی داشته است.
«آشفتگی»/ فریدون جیرانیفریدون جیرانی چندان خاطرات خوشی از جشنواره فجر ندارد. او و فیلم‌هایش بیش از آنکه در فجر به موفقیت دست یافته باشند، در اکران عمومی و میان عموم مخاطبان مطرح هستند. جیرانی در آشفتگی به نظر می‌رسد حال و هوای «خفه‌گی» را دنبال کرده است و با فیلمی جنایی تریلر به جشنواره سی و هفتم آمده است. به نظر می‌رسد همان‌طور که الناز شاکردوست حضوری غافلگیرکننده داشت، این بار مهناز افشار حضوری متفاوت در فیلم جیرانی دارد.
«تیغ و ترمه»/ کیومرث پوراحمد«کفش‌هایم کو» که پیش از «تیغ و ترمه» آخرین ساخته کیومرث پوراحمد محسوب می‌شد، حضور موفقی در فجر نداشت، اما این یکی از معدود خاطرات ناخوشایند پوراحمد از حضور در جشنواره فجر محسوب می‌شود. او کارگردانی است که پیش‌ازاین حضورهای موفقی در جشنواره‌های داخلی ازجمله جشنواره فجر و کودک و نوجوان داشته و حالا باید دید «تیغ و ترمه» یادآور موفقیت‌های فیلمی چون «خواهر غریب» است یا وضعیتی که برای «کفش‌هایم کو» به وجود آمد.
وقتی نسل اول و دوم بعد از انقلاب اقلیت شدند
«سال دوم دانشکده من»/ رسول صدرعاملیرسول صدرعاملی کارگردانی است که بخشی از خاطرات خوشایند مخاطبان جشنواره را با آثارش رقم زده است: «گل‌های داودی» به کارگردانی او اشک بسیاری را جاری کرده و «من ترانه ۱۵ سال دارم» نگاه‌ها را نسبت به جوان دهه ۸۰ تغییر داده بود. حالا این فیلم‌ساز با «سال دوم دانشکده من» به جشنواره آمده است. آنچه به‌عنوان خلاصه داستان فیلم صدرعاملی آمده به این شرح است: مهتاب و آوا دانشجویان سال دوم دانشکده هستند که به‌اتفاق تعدادی دیگر از همکلاسی‌هایشان برای یک سفر چند روزه دانشجویی از تهران به اصفهان می‌روند…
«سمفونی نهم»/ محمدرضا هنرمندمحمدرضا هنرمند از کارگردانانی است که بارها به‌عنوان داور در جشنواره فیلم فجر حضور داشته و حال این بار بعد از ۱۷ سال فیلم جدیدی ساخته و به جشنواره فجر آمده است. او که در این سال‌ها کارگردان پرکاری در تلویزیون بوده، حالا با فیلمی به جشنواره آمده که خلاصه داستان چندان سرراستی هم ندارد. آنچه به‌عنوان خلاصه داستان این فیلم آمده به این شرح است: مرگ و عشق دربانی هستند که در اصل قهرمان زن فیلم را به بهشت می‌برند.
«آنجا همان ساعت»/ سیروس الوندفیلم سینمایی «آنجا همان ساعت» به کارگردانی سیروس الوند به‌عنوان یکی از فیلم‌های ذخیره از سوی هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر معرفی شده است. الوند در سال‌های اخیر فیلم‌هایی ساخته که چندان در حال و هوای جشنواره فجر نبوده‌اند و حالا باید دید فیلم جدید او چقدر با ساخته‌های اخیرش متفاوت است. پرویز پرستویی، ماهور الوند، شهرام حقیقت دوست، امیرحسین فتحی، شاهرخ فروتنیان، سعید پیردوست بازیگران این فیلم سینمایی هستند.
کارگردانان نسل دوم بعد از انقلاب
«قصر شیرین»/ رضا میرکریمیرضا میرکریمی بااینکه در سال‌های اخیر به‌عنوان دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر مشغله بسیاری یافته، اما همان‌طور که بارها در سخنان خود به آن تأکید کرده، نمی‌خواهد از فیلم‌سازی دور باشد و بر همین اساس «قصر شیرین» را امسال کارگردانی کرد.
میرکریمی از کارگردانانی است که اغلب حضور او در جشنواره با موفقیت‌های بسیاری برای خود و آثارش همراه بوده است. او با «دختر» سیمرغ بلورین کارگردانی و فیلم را از جشنواره گرفته و اگر برخی مسائل در جشنواره سی‌ام رخ نداده بود، هیچ بعید نبود «یه حبه قند» هم جایزه دیگری برای او به ارمغان بیاورد. این کارگردان البته پیش‌ازاین فیلم‌ها با «خیلی دور، خیلی نزدیک»، «اینجا چراغی روشن است» و «کودک و سرباز» جوایزی از جشنواره فجر گرفته و یکی از موفق‌ترین فیلم‌سازان در فجر محسوب می‌شود.
«مردی بدون سایه»/ علیرضا رئیسیانعلیرضا رئیسیان «مردی بدون سایه» را در تهران و اسپانیا مقابل دوربین برد. رئیسیان با «دوران عاشقی» در جشنواره سی و سوم حضور داشت، این فیلم موفق به کسب جایزه فیلم‌برداری و فیلم‌نامه شد. حالا این کارگردان با اثر جدید خود به فجر آمده است. رئیسیان کارگردانی است که برای دومین ساخته سینمایی‌اش «سفر» موفق به کسب دیپلم افتخار از بخش بهترین فیلم اول و دوم شده بود.
رئیسیان که همکاری‌های موفقی با لیلا حاتمی داشته در ساخته جدید خود هم دوباره با این بازیگر سینما همکاری کرده است.
این کارگردان هنوز موفق به کسب سیمرغ بلورین کارگردانی از جشنواره فجر نشده است و باید دید ساخته جدیدش این شانس را برای او فراهم می‌کند یا نه؟
«طلا»/ پرویز شهبازیپرویز شهبازی گاه به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس و زمانی هم به‌عنوان کارگردان در جشنواره فیلم فجر حضور داشته و همواره فیلم‌هایش کنجکاوی برانگیز بوده است. این فیلم‌ساز امسال با «طلا» راهی جشنواره شده، فیلمی که شهبازی خود فیلم‌نامه آن را نوشته و در خلاصه داستانش آمده است: «چند جوان قصد راه‌اندازی رستورانی را دارند در این میان پدر یکی از آن‌ها فوت کرده و مبلغ قابل‌توجهی پول نیز مفقود می‌شود.» هومن سیدی، نگار جواهریان، طناز طباطبایی، احترام برومند، هدی زین‌العابدین، مهرداد صدیقیان بازیگران این فیلم هستند.
منبع: روابط عمومی جشنواره

دانلود سریال جیران از هکس دانلود دانلود سریال جیران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا