اخبار کسب و کار

۱۰ خاصیت زردچوبه که شما را شگفت‌زده خواهد کرد

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

تحقیقات معتبر نشان می‌دهند که زردچوبه خواص زیادی برای بدن و حتی ذهن انسان دارد. ما در اینجا می‌خواهیم خواص زردچوبه برای پوست و انواع بیماری‌ها از جمله آلزایمر، التهاب مفاصل، بیماری‌های قلبی و سرطان را برای شما توضیح دهیم. اما ابتدا اجازه دهید توضیح دهیم که زردچوبه چیست. برخی از افراد زردچوبه را زعفران هندی یا ادویه طلائی می‌نامند. زردچوبه گیاهی است که در آسیا و آمریکای مرکزی کاشت می‌شود. پودر زردچوبه که ما در خانه به عنوان ادویه استفاده می‌کنیم در واقع پودری است که از آسیاب کردن ریشه‌های این گیاه به دست می‌آید. رنگ زردچوبه باعث شده است که در بسیاری از فرهنگ‌ها از پودر آن به عنوان رنگ استفاده کنند. زردچوبه را در نواحی مختلف به اشکال مختلف مثل پودر زردچوبه، عصاره زردچوبه، چای زردچوبه، کپسول مکمل غذایی و حتی صابون زردچوبه استفاده می‌کنند. ماده فعال موجود در زردچوبه کورکومین (Curcumin) نام دارد. بیشتر خاصیت زردچوبه در واقع به علت وجود این ماده فعال شگفت‌انگیز است. در ادامه مهم‌ترین خواص زردچوبه را برای شما شرح می‌دهیم.

خواص درمانی زردچوبه و کورکومین

زردچوبه برای هزاران سال است که در هند به عنوان ادویه و داروی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانشمندان اخیرا بر روی این ماده که هندیان تا این اندازه به آن اعتقاد دارند پژوهش‌های زیادی انجام داده‌اند و به این نتیجه رسیدند که زردچوبه واقعا دارای ترکیبات با خواص درمانی قدرتمند است. این ترکیبات به نام کورکومینوید شناخته می‌شوند که مهمترین آن‌ها کورکومین است.

کورکومین یک ماده فعال اصلی در ترکیبات زردچوبه است. یک ضدالتهاب موثر با خواص آنتی‌اکسیدان قوی که ۳ درصد از وزن زردچوبه را شامل می‌شود که دوز مصرف مناسب آن را ۱ گرم در روز توصیه کرده‌اند. رسیدن به این میزان مصرف از کورکومین فقط با استفاده از پودر زردچوبه به عنوان ادویه در طول یک روز بسیار سخت است؛ به همین دلیل برای بهره‌مد شدن از تمام خواص زردچوبه شما می‌توانید از کپسول زردچوبه استفاده کنید.

کورکومین به سختی در خون جذب می‌شود اما اگر شما همراه با زردچوبه، فلفل سیاه استفاده کنید به جذب آن کمک کرده‌اید. فلفل سیاه دارای ماده‌ای به نام پیپرین (Piperin) است که جذب کورکومین در بدن را افزایش می‌دهد. بهترین مدل‌های کپسول زردچوبه دارای پیپرین هستند که به تاثیرگذاری بیشترشان کمک می‌کند. کورکومین همچنین در چربی حل می‌شود، پس شاید ایده خوبی باشد که بیشتر همراه با غذاهای چرب مصرف شود.

۱. یک ضدالتهاب قوی طبیعی

خواص زردچوبه ناشتا

التهابات بدن بسیار مهم هستند، چون این التهابات هستند که کمک می‌کند بدن شما با مهاجمان خارجی مبارزه کند. همچنین در جبران آسیب نیز نقش مهمی دارند. محققان بر این باورند که التهابات شدید در درجه پایین نقش بزرگی در بسیاری از بیماری‌های جدی ایفا می‌کنند. این شامل بیماری‌هایی مثل سرطان، سندروم متابولیسم، آلزایمر و بیماری‌های دیگر می‌شود. بدون وارد شدن به بحث التهابات بدن (چرا که مبحث بسیار پیچیده‌ای است)، خیلی ساده می‌گوییم که کورکومین به عنوان یک ماده فعال کلید درمان آن است و با التهابات در سطح مولکولی مبارزه کند.

۲. افزایش ظرفیت آنتی‌اکسیدان بدن

زردچوبه و ضدالتهاب

آسیب‌های ناشی از اکسیداتیو، یکی از مکانیزم‌های بدن در برابر پیری و بیماری است که شامل رادیکال‌های آزاد و مولکول‌های فعال شده با الکترون‌های ناهمخوان می‌شود. دلیل اصلی که بدن ما به آنتی‌اکسیدان‌ها احتیاج دارد این است که از بدن شما در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند؛ در نتیجه آنتی‌اکسیدان‌ها بسیار مفید هستند. کورکومین موجود در زردچوبه یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کند. همچنین باعث فعال شدن آنتی‌اکسیدان‌های خود بدن می‌شود؛ یعنی لشکری از آنتی‌اکسیدان‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد. با این وجود شانسی برای رادیکال‌های آزاد نمی‌ماند چون زردچوبه مستقیما جلوی آ‌ن‌ها را می‌گیرد و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بدن را تحریک می‌کند تا در برابر آن‌ها از بدن دفاع کنند.

۳. کاهش خطر بیماری‌های ذهنی و بهبود عملکرد مغز

زردچوبه درمانی

بر خلاف باورهای قدیم، نورون‌‌ها قابلیت تشکیل اتصالات جدید و همچنین افزایش تعداد دارند؛ اما در قسمت خاصی از مغز. یکی از قسمت‌های اصلی در این پروسه، فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز (Neurotrophic Factor) مغز هستند، که درواقع نوعی از پروتئین هستند که باعث رشد و گسترش شبکه عصبی در مغز می‌شوند. بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات مغذی مثل آلزایمر و افسردگی، با کاهش میزان این هورمون‌ها مرتبط هستند.

خاصیت زردچوبه این است که می‌تواند میزان این فاکتورهای نوروتروفیک مغز را افزایش دهد. این خاصیت زردچوبه می‌تواند در به تعویق انداختن بسیاری از بیماری‌های مغزی و مرتبط با افزایش سن موثر باشد. کورکومین زردچوبه همچنین می‌تواند باعث بهبود حافظه شود و شما را باهوش‌تر کند! هرچند که نیاز به تحقیقات کنترل شده بیشتری در این زمینه است.

۴. کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

درمان بیماری‌های قلبی

بیماری‌های قلبی دلیل شماره یک مرگ و میر در دنیا است. محققان قرن‌هاست که بر روی آن تحقیق می‌کنند و متوجه شده‌اند که این اتفاق به چه دلیل رخ می‌دهد. جای تعجب ندارد که بیماری‌های قلبی پیچیده هستند و عوامل زیادی بر روی آن تاثیرگذار است. از دیگر خواص زردچوبه معکوس کردن پیشرفت پروسه بیماری‌های قلبی است.

شاید بتوان گفت که مزیت اصلی کورکومین زردچوبه برای قلب بهبود عملکرد لایه درون رگی (Endothelium) است که درواقع لایه نازکی از سلول‌هاست که درون رگ‌های خونی و لنفاوی را پوشش داده‌اند. مشخصا عدم عملکرد صحیح لایه درون رگی عامل برجسته‌ای در بیماری‌های قلبی است و باعث کاهش توانایی کنترل «فشار خون» و «انعقاد خون» می‌شود.

تحقیقات زیادی به ما نشان داده‌اند که زردچوبه می‌تواند باعث بهبود عملکرد لایه درون رگی شود. یکی از این تحقیقات نشان داده است که کورکومین زردچوبه می‌تواند به اندازه ورزش کردن برای قلب مفید باشد. تحقیقات دیگری هم نشان داده‌اند که زردچوبه می‌تواند به خوبی داروی آتورواستاتین (Atorvastatin) برای رگ‌ها عمل کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش پیدا کردن انگیزه برای ورزش صبحگاهی

علاوه بر این زردچوبه باعث کاهش التهاب می‌شود و دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است که هر دو این‌ها برای کاهش بیماری‌های قلبی مفید است. در یکی از تحقیقات ۱۲۱ نفر که درحال انجام عمل جراحی سرخ‌رگ قلب بودند را انتخاب کردند و چند روز قبل از جراحی به عده‌ای از آن‌ها داروی پلاسیبو (placebo) که داروی روش درمانی تلقینی است و با فریب بیمار، تاثیر مثبتی در روند بهبودی او می‌گذارند و به عده‌ای دیگر به مقدار ۴ گرم در روز کورکومین دادند. گروهی که کورکوین زردچوبه مصرف کرده بودند، ریسک حمله قلبی آن‌ها در بیمارستان تا ۶۵ درصد کاهش یافته بود.

۵. کمک به جلوگیری از ابتلا و حتی درمان سرطان

زردچوبه ضد سرطان

سرطان یک بیماری بسیار خطرناک است که به دلیل رشد سلولی غیر قابل کنترل رخ می‌دهد. سرطان انواع مختلف دارد که دارای نقاط مشترک زیادی هستند که به نظر می‌رسد برخی از آن‌ها به مکمل‌های کورکومین پاسخ می‌دهند. کورکومین موجود در زردچوبه برای درمان سرطان مورد مطالعه قرار گفته است و محققان به این نتیجه رسیدند که این ماده بر رشد و تکثیر سلول‌ها تاثیر دارد. این تحقیقات نشان داده‌اند که کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی، کاهش رشد رگ‌های خونی در تومورهای سرطانی و تکثیر سرطان شود.

مطالعات زیادی نشان دادند که کورکومین موجود در ترکیبات زردچوبه می‌‌تواند باعث کاهش رشد سلول‌های سرطانی در آزمایشگاه شده و در آزمایش بر روی حیوانات نیز رشد تومور را متوقف کرده است.

زردچوبه برای روشن شدن پوست

هر چند که تاثیر دوز زیاد کورکومین، در کنار ماده‌ای مانند پیپرین که به جذب آن کمک می‌کند، برای درمان سرطان در انسان‌ها نیازمند تحقیقات و مطالعات بیشتر در این زمینه است. با این حال شواهدی وجود دارد که این ماده می‌تواند از سرطان پیشگیری کند؛ در مراحل اولیه و خصوصا سرطان دستگاه گوارش مثل سرطان روده بزرگ.

در یک تحقیق ۳۰ روزه بر روی ۴۴ مرد که دارای ضایعه‌هایی در روده بزرگ بودند که گاها موجب سرطان می‌شود، به طور روزانه ۴ گرم کورکومین داده شد و نتیجه کاهش تعداد ضایعه‌های روده تا ۴۰ درصد را نشان داد. شاید روزی از خواص زردچوبه و درواقع کورکومین به صورت مشخص برای درمان سرطان استفاده شود. در حال حاضر برای با اطمینان گفتن در این‌باره زود است اما نتایج تحقیقات بسیار امیدوار کننده است.

۶. جلوگیری و درمان آلزایمر

درمان آلزایمر

متاسفانه هنوز هیچ درمان قطعی برای آلزایمر وجود ندارد و در حال حاضر جلوگیری از پیدایش آن بیشترین اهمیت را دارد و خبر خوب این است که زردچوبه نشان داده است که خاصیت جلوگیری از این بیماری را دارد. آن طور که مشخص است التهابات و اکسید شدن در بیماری آلزایمر نقش دارند و کورکومین زردچوبه خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدان قوی دارد. به علاوه کلید بیماری آلزایمر رسوب کردن پروتئین‌هایی است که به آن پلاک‌های آمیلوئید می‌گویند. تحقیقات نشان داده است که کوکومین می‌تواند به از بین بردن این پلاک‌ها کمک کند؛ که البته تاثیر این ماده در کند کردن و حتی معکوس کردن پروسه بیماری آلزایمر در انسان‌ نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

۷. تاثیر موثر در درمان التهاب مفصل

التهاب مفصل

التهاب مفصل یا آرتریت یکی دیگر از مشکلات رایجی است که به بیماری‌هایی نظیر آرتروز و روماتیسم مفصلی شود. کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند به درمان التهاب مفصل کمک کند. این خواص زردچوبه را تحقیقات زیادی تایید کرده است؛ خصوصا تحقیقاتی که بر روی بیماران دارای آرتریت روماتویید یا روماتیسم مفصلی انجام شد، زردچوبه حتی از داروهای ضدالتهابی هم تاثیر بهتری نشان داد. نتایج تحقیقات دیگر نیز همگی بهبود علائم بیماری را نشان دادند و این موضوع بسیار امیدوار کننده است.

۸. فواید ضدافسردگی

داروی ضد افسردگی

خواص ضد افسردگی زردچوبه نیز نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داد. در یک آزمایش، ۶۰ نفر که مبتلا به افسردگی بودند را به صورت تصادفی به ۳ گروه تقسیم کردند. یکی از گروه‌ها داروی ضد افسردگی فلوکستین دادند، به گروه دیگر یک گرم کورکومین و گروه سوم هم کورکومین و هم فلوکستین.

بعد از ۶ هفته نتایج را بررسی کردند و در گروهی که به آن‌ها یک گرم کرکومین داده شده بود شاهد بهبود بودند، در گروهی که به آن‌ها فلوکستین داده شده بود هم نتایج مشابهی داشتند اما بهترین نتیجه را گروهی که هر دو را مصرف کرده بودند تجربه کرده بودند. بر اساس این تحقیق کوچک این ترکیب زردچوبه خواصی مشابه با خواص داروی ضدافسردگی دارد. افسردگی با کاهش فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز (neurotrophic factor) و کم‌کاری هیپوکمپوس یا اسبک مغز که مرکز یادگیری در مغز است، مرتبط است. کورکومین موجود در زردچوبه با افزایش میزان فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز این تاثیرات را خنثی می‌کند.

علاوه بر این شواهدی وجود دارد که کورکومین می‌تواند پیام‌رسان‌های عصبی عامل سروتونین و دوپامین را تقویت کند.

۹. توانایی در جلوگیری از پیری و بیماری‌های مربوط به آن

جلوگیری از پیری

اگر توانایی پیشگیری از بیماری‌های قلبی، سرطان و آلزایمر را دارد، مشخصا خاصیت افزایش طول عمر هم دارد. به همین دلیل است که در کشورهای دیگر مکمل‌های غذایی کورکومین تا این اندازه محبوب شده‌اند.

۱۰. خوا‌ص زردچوبه برای پوست

خواص زردچوبه برای پوست

در کنار خواص زردچوبه برای سلامت بدن و ذهن، خواص زردچوبه برای پوست شاید آن‌قدر عجیب به نظر نرسد. زرچوبه توانایی‌های زیادی در بهبود و پیشگیری مشکلات پوستی و افزایش زیبایی پوست دارد.

  • ماسک زردچوبه برای پوست درخشانی به همراه می‌آورد که ممکن است به دلیل رادیکال‌های آزاد اکسید کننده پوست از بین رفته باشد. خواص زردچوبه و عسل در کنار هم بسیار مفید است و شما می‌توانید ماسک زردچوبه و عسل و ماست یونانی را در خانه تهیه کنید و برای ۱۵ دقیقه روی پوست خود بگذارید تا تاثیر آن را ببینید.
  • زردچوبه می‌تواند زخم را بهبود دهد. خاصیت ضدالتهابی زردچوبه می‌تواند التهابات زخم را کاهش و باعث زودتر جوش خوردن زخم شود. تحقیقات نشان داده است که این ادویه تاثیر مثبتی روی کلاژن‌ها و بافت پوست دارد.
  • ماسک زردچوبه برای جوش صورت و آکنه مفید هم مفید است و با هدف گرفتن منافذ پوست باعث آرام شدن التهابات جوش شده و علاوه بر زودتر خوب شدن جوش صورت باعث می‌شود که جای آن هم روی پوست باقی نماند.
  • ماسک زردچوبه علائم پیری زودرس را هم از بین می‌برد و از آن جلوگیری می‌کند.
  • از سرطان پوست جلوگیری می‌کند.
  • برای درمان پوست چرب و کاهش چربی اضافه پوست از زردچوبه استفاده می‌کنند. پودر زردچوبه را به همراه آرد گندم و ماست و چند قطره آب لیمو مخلوط کنید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی پوست بماند و بعد پوست خود رابشویید.
  • زردچوبه برای پوست تیره که در اثر رادیکال‌های آزاد و افزایش سن تیره شده است مناسب است. ماسک زردچوبه برای روشن شدن پوست را می‌توان با پودر زردچوبه و عسل را به همراه آرد گندم ترکیب کرد. اگر پوست خشکی دارید می‌توانید به این ترکیب روغن بادام شیرین یا روغن زیتون اضافه کنید.
  • زردچوبه برای کاهش چین و چروک صورت هم مفید است. می‌توانید آرد برنج را با زردچوبه و شیر برای برطرف کردن خطوط روی پیشانی ‌و خط خنده باهم ترکیب کنید و اجازه دهید ماسک برای نیم ساعت روی صورت بماند.
  • برای پاک‌سازی و تمیز کردن از زردچوبه برای پوست استفاده کنید. با استفاده از همین ماسک می‌توانید از خواص ضدعفونی‌ کنندگی زردچوبه استفاده کنید و سلول‌های مرده پوست را پاک کنید.

The post ۱۰ خاصیت زردچوبه که شما را شگفت‌زده خواهد کرد appeared first on دیجی‌کالا مگ.

دانلود سریال جیران از هکس دانلود دانلود سریال جیران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا